بررسی اطلاعات سایت در الکسا ( بخش اول )

در این پست از وب سایت یک لرن سعی میکنیم نحوه ی بررسی اطلاعات سایت در الکسا را بررسی کنیم و مباحث کاربردی در بررسی اطلاعات سایت یا وبلاگ شما را بازگو کنیم .

در ادامه مطلب همراه ما باشید …

نکته ای که ابتدا باید برای شما بگوییم این است خدمات الکسا تماما رایگان نیست و بسیاری از خدمات آن با پرداخت هزینه ی ماهیانه برای شما فعال خواهد شد .

در قسمت پیش در بخش ” الکسا چیست ” نحوی ی دسته بندی سایت ها با رتبه بندی و موضوع را برای شما گفتیم

اما در این پست به بخش بررسی اطلاعات یک سایت سری میزنیم و مباحث ان را برای شما میگوییم که به خاطر زیاد بودن این اطلاعات سعی میکنیم در این پست بخشی از آن را بررسی و بقیه را در پست های دیگر برای شما بگوییم .

اگر به صفحه اصلی الکسا وارد شوید در بخش home قسمتی وجود دارد که باید آدرس سایت خود را در آن وارد کنید

پس از وارد کردن آدرس سایت خود بر روی کلید go کلیک کنید تا به صفحه ای مثل صفحه ی زیر هدایت شوید .

در این صفحه برخی از اطلاعات سایت شما موجود میباشد همانطور که میبینید اطلاعات اختصاصی برای افراد معمولی این سایت غیر فعال میباشد و فقط قسمت site overview فعال میباشد . که ما نیز قصد بررسی این صفحه را داریم .

همانطور که در تصویر زیر میبینید بخش اول اطلاعات میزان محبوبیت سایت شما را نشان میدهد

در این صفحه یک نمودار موجود میباشد که این نمودار مربوط به بازدید سایت میباشد و هنگامی که الکسای جهانی سایت شما کمتر از 100000 باشد این نمودار برای شما فعال میشود .

قسمت بعدی global rank میباشد که رتبه سایت شما در جهان را نمایش میدهد و قسمت بعدی rank in your country میباشد که رتبه سایت را در کشور نشان میدهد به عنوان مثال سایت یک لرن در جهان دارای رتبه ی 411 هزار و در ایران دارای رتبه 14 هزار میباشد این به این معنی است که در ایران 14945 سایت وجود دارد که از لحاظ رتبه برتر از یک لرن میباشند .

که برای بهبود این رتبه راه هایی وجود دارد که در قسمت های بعدی آن ها را بررسی خواهیم کرد .

قسمت بعد طبق تصویر زیر اطلاعاتی درباره بازدیدکنندگان سایت دراختیار شما میگذارد

قسمت اول این اطلاعات bounce rate یا میزان پرش بازدیدکنندگان را نشان میدهد اما این به چه معنی است ؟

نرخ پرش بازدیدکنندگان به این معنی است که بازدید کنندگان به چه میزان در سایت شما ماندگار هستند به عنوان مثال نرخ پرش یک لرن 38 درصد میباشد این یعنی 38 درصد بازدیدکنندگان یک لرن فقط یک بار از سایت بازدید میکنند و دیگر به سایت مراجعه نمیکنند طبیعی است هر چه مقدار این عدد پایین تر باشد بهتر است و نشان میدهد که سایت شما محبوب است و بازدیدکننده را جذب میکند و یکی از عواملی که باعث بالا رفتن این عدد میشود موتور های جستجو است بعضا افرادی مطلبی را نیاز دارند و با جستجوی آن به سایت شما می آیند و در اکثر اوقات پس از برطرف شدن نیازشان دیگر به سایت شما سر نمیزنند که این خود باعث بالارفتن این رقم میشود معمولا اگر این رقم کمتر از 30 باشد وضعیت سایت مطلوب و خوب است و اگر کمتر از 20 باشد یعنی سایت در وضعیت عالی به سر میبرد .

قسمت دوم این اطلاعات تعداد صفحات بازدید شده در یک روز توسط یک بازدیدکننده میباشد که این رقم نشان میدهد که در روز به طور میانگین یک بازدید کننده 4 صفحه از وب سایت یک لرن را بررسی میکند دقت کنید صفحه به معنای شمارشگر صفحات وبلاگ شما نمیباشد و حتی بازدید از یک برگه نیز یک صفحه محاسبه میشود و همچنین بازدید از یک پست و …

و قسمت سوم این اطلاعات نشان میدهد که بازدیدکنندگان به طور میاگین چند دقیقه در سایت حضور دارند که این رقم هر چه بالاتر برود به نفع سایت میباشد مثلا به طور میانگین بازدیدکنندگان یک لرن 5 دقیقه و 35 ثانیه در روز در سایت حضور دارند .

قسمت بعدی مربوط به بازدید کنندگان میباشد و درباره جنسیت , تحصیلات , مکان جستجو , سن , در آمد و … اطلاعاتی را میدهد که این اطلاعات زیاد قابل اعتماد نیستند با این حال میتواند در تولید محتوای شما موثر باشد مثلا شما میتوانید بفهمید که بازدیدکنندگان سایت شما نوجوان میباشد لذا سعی میکنید محتوای خود را برای نوجوانان تولید کنید .

در اینجا بخش اول بررسی اطلاعات سایت به پایان رسید .

امیدواریم این نوشته برای شما مفید واقع شود .

سفارش تبلیغات

برچسب ها : ، ، ، ، ، ، ، ، ،