آموزش فتوشاپ ( پنل لایه ها )

سلام و درود خدمت تمامی شما عزیزان
تو این قسمت از آموزش فتوشاپ شما با پنل لایه ها و تنظیمات یه لایه مثل حذف لایه ، کپی گرفتن از لایه و استایل دادن به لایه آشنا خواهید شد .

آموزش فتوشاپ ( پنل لایه ها )

خوب آموزش رو شروع می کنیم .
ابتدا یک سند جدید با ابعاد 800 * 800 px و پس زمینه سفید ایجاد کنید . اگه پنل لایه رو نمی بینید می تونید از گزینه Window در نوار منو و فعال کردن گزینه Layers این پنل رو فعال کنید . پنل لایه ها به صورت تصویر زیر می باشد :

آموزش فتوشاپ

حالا به تعریف لایه می پردازیم . لایه ها صفحاتی هستند که هر کدوم می تونند دارای شی یا تصویر یا متن و … باشند . تصویر زیر مفهوم لایه را به خوبی نشان می دهد :

آموزش فتوشاپ

نتیجه نهایی :

آموزش فتوشاپ

زمانی که شما یک سند جدید با پس زمینه سفید یا پس زمینه با رنگ Background ایجاد می کنید با یه تصویر رو وارد فتوشاپ می کنید یک لایه با عنوان Background ساخته میشه :

آموزش فتوشاپ

این لایه خصوصیاتی داره که عبارت اند از :
1 – در لایه background نمی توان از ابزار جا به جایی یا move استفاده کرد .
2 – این لایه را نمی توان به بالای لایه های دیگه انتقال داد .
3 – اگه تو این لایه از ابزار پاک کن استفاده کنید ، ابزار پاک کن شفافیت ایجاد نمی کنه .
خوب اگه موارد بالا رو متوجه نشدید بهتره بهتره بگم در کل نمی تونید زیاد تو این لایه تغییرات ایجاد کنید .
خوب خوشبختانه میشه این لایه رو از این حالت خارج کرد . کافیه روی اون دابل کلیک کنید و در پنجره باز شده ok رو بزنید تا از این حالت قفل خارج بشه .

ایجاد لایه جدید

برای ساخت لایه جدید کافیه روی آیکون مشخص شده در تصویر کلیک کنید یا از کلید های ترکیبی Ctrl + Shift + N استفاده کنید :

آموزش فتوشاپ

حذف یک لایه

برای حذف یک لایه باید ابتدا لایه مورد نظر رو انتخاب و از آیکون داخل تصویر زیر استفاده کنید یا این که لایه رو با ماوس گرفته و درگ کرده و لایه رو روی آیکون Delete Layer قرار داده و سپس ماوس رو رها کنید :

آموزش فتوشاپ

کپی گرفتن از لایه

گاهی مجبور میشیم از یک لایه کپی بگیریم در این صورت لایه به همراه شی داخلش کپی میشه . برای کپی گرفتن از یک لایه روی اون لایه راست کلیک و گزینه Duplicate Layer رو انتخاب کنید و ok بزنید یا اینکه لایه رو با ماوس گرفته و درگ کنید و روی آیکون Create a new layer ، همون آیکون ایجاد لایه ، رها کنید :

آموزش فتوشاپآموزش فتوشاپ

انتخاب چند لایه

برای انتخاب چند لایه و ایجاد تغییرات روی اونا باید کلید Ctrl رو نگه دارید و یکی یکی روی لایه ها کلیک کنید :

آموزش فتوشاپ

برای انتخاب چند لایه که پشت سر هم قرار دارند می بایست اولین لایه رو انتخاب کنید و کلید Shift رو نگه دارید و روی آخرین لایه کلیک کنید :

آموزش فتوشاپ

باز کردن کادر استایل لایه ( Layer Style )

برای باز کردن کادر استایل و استایل دادن به یک لایه می توانید روی لایه دابل کلیک کنید یا روی لایه راست کلیک کرده و گزینه Blending Options رو انتخاب کنید یا روی آیکون Add a layer style که تو تصویر مشخص شده کلیک کنید و Blending options رو انتخاب کنید :

آموزش فتوشاپ

روش دوم :

آموزش فتوشاپ

آموزش افکت های کادر Layer Style رو تو آموزش های بعدی قرار خواهم داد .

پیوند کردن چند لایه

برای ارتباط بین چند لایه می توان از امکان پیوند دادن با لایه ها استفاده کرد . برای استفاده از این امکان می بایست چند لایه رو انتخاب کنید و روی آیکون Link layers کلیک کنید در این صورت کنار لایه هایی که به هم پیوند خوردند یک آیکون پیوند افزوده میشه :

آموزش فتوشاپ

در لایه هایی که به هم پیوند خوردند اگه از ابزار جا به جایی در یکی از لایه ها برای جا به جا کردن شی داخل لایه استفاده کنیم شی های داخل لایه های پیوند خورده دیگر هم جا به جا خواهند شد .
خوب احتمالا خسته شده باشید پس بقیه آموزش رو به پست های بعدی موکول می کنم . نگران نباشید این پنل لایه ها خودش خیلی حرف و حدیث داره که تو یه جلسه تموم نمیشه . تا آموزش بعدی شما رو به خدای بزرگ می سپارم

سفارش تبلیغات

برچسب ها : ، ، ، ، ، ، ، ،